Плоский дах у будинку: обладнання, матеріали і технології
Плоский дах – це не тільки привабливе архітектурне рішення, але і можливість використання її поверхні для інших цілей. Приміром, на плоскому даху можна облаштувати відмінне місце для відпочинку або невеликий сад, якщо подібне неможливо на основному, «земне» ділянці. Якщо раніше плоскі дахи були затребувані тільки для багатоповерхових міських будівель, то сьогодні такий варіант набуває все більшу популярність серед власників приватних будинків.
Конструктивізм – сучасне модне протягом, яке захопило архітекторів. Вони створюють проекти будинків, які відрізняються простотою своєї конструкції, їх «родзинка» – в мінімумі деталей. Але небагато з тих, хто займається будівництвом приватного будинку або дачі, вирішуються на цю «новинку». Все тому, що в нашому уявленні про те, як повинен виглядати будинок, присутні певні стереотипи, нав'язані нам ще з дитинства. Пригадайте, які будиночки ви малювали на своїх малюнках. Вони всі були зі стандартною двосхилою покрівлею. Тому, поки будувати будинки з плоским дахом вирішуються тільки люди з нестандартним мисленням.
Плюси і мінуси плоского даху
Тим часом, саме цей тип даху – досить економічний, так як матеріалів на її створення потрібно набагато менше, ніж на скатну, адже загальна площа її менше. Але величезну перевагу плоского даху в тому, що її можна використовувати з користю. Наприклад, облаштувати на ній затишну терасу, сад і навіть басейн! До речі, за кордоном вже цю практику застосовують давно і з успіхом. У європейців даремно не пустує ні один квадратний сантиметр площі.
Тераса на даху будинку
Однак для того, щоб ви насолоджувалися оригінальним дизайном і додатковою функціональністю вашої нерухомості, є одна умова: архітектор повинен правильно провести всі розрахунки, а будівельники – грамотно підібрати необхідні компоненти втілення ідеї і зробити роботи за всіма правилами.
Сучасні матеріали гарантують надійність плоского покриття тільки в тому випадку, якщо всі роботи були проведені на совість. Плоский дах має масу переваг, серед яких – економія матеріалу. Крім того, роботи по влаштуванню плоского даху в будинку набагато простіше, ніж скатної, як і догляд за нею (огляд поверхні, чистка воронок та інше). Плоский дах часто стає терасою або садом, такі озеленювальні заходи найбільш популярні у великих містах Європи із-за складної екологічної ситуації.
Пристрій плоского даху
Робота по влаштуванню плоского даху – це комплекс заходів, після закінчення яких дах повинна бути водонепроникною, вогнетривкої, простий для обслуговування чи ремонту і привабливою зовні.
Конструктивно, так званий покрівельний «пиріг» – це три шари:
- пароізоляція,
утеплювач,
- гідроізоляція.
Покрівельний пиріг і конструкція плоского даху
Підстава даху Основою такого виду даху, зазвичай, є несучу основу, наприклад, з металевого профільованого листа або залізобетонної плити. Поверх нього монтажники укладають теплоізоляційний матеріал, що захищає від вологи верхній шар ізоляції. До речі, якщо під час роботи хоча б над одним шаром буде допущена якась помилка, то в кінцевому підсумку постраждає вся конструкція покрівлі.
Особливу увагу будівничі приділяють таким елементам, як закладення швів, кріплення, наскрізні отвори, кути, сливи, комунікації. Саме вони під час експлуатації будівлі піддаються самим серйозним навантаженням. Крім того, необхідно підбирати супутні деталі, що відповідають параметрам метеоустойчивости, стійкості до корозії та ультрафіолету. Вибір їх повинен займатися безпосередньо проектант, який розраховує, що саме і в якій кількості необхідно для реалізації задуманого.
При цьому він, звичайно, враховує й такі показники, як тип об'єкта, розмір даху і умови її експлуатації. Тобто до проектування і створення плоскої покрівлі необхідно підходити системно. Якщо правила кріплення покрівельного матеріалу не будуть дотримані, то з-за сильного пориву вітру може відірвати гідроізоляцію. Електрохімічна корозія може спричинити за собою втрату несучої здатності основи. Якщо заб'ється воронка або ж в ній замерзне вода, волога може переповнити покрівлю, а це прямий шлях до її протікання.
Пароізоляція даху
Другий шар в будівельному «пирозі» плоского даху – пароизолирующий, який призначений для захисту від водяної пари основи. Він дозволяє їй не намокати, інакше основа набухне і втратить свої первісні риси.
Далі монтується теплоізоляція. Провести її можна двома способами: в один і два шари. Останній варіант поширений частіше. Нижній шар товщиною в 70-200 мм, по технології він виконує головну теплоізолюючу функцію, навпаки верхній – відповідає за перерозподіл механічного навантаження. І, незважаючи на те, що він тонше, він володіє великою міцністю.
Таке «перерозподіл функцій між шарами дає можливість зменшити вагу даху, тим самим – і навантаження, якій піддаються перекриття.
Всередині будинку постійно утворюється водяна пара, яка охолоджується при підйомі вгору, з-за чого просторі під дахом з'являються краплі води. Найінтенсивніше цей процес протікає в холодну пору року. Збирається вода негативно впливає на елементи конструкції. З-за зайвої вологи на стелі і стінах з'являються мокрі плями, утворюється цвіль і цвітіння. Якщо ж волога збирається в теплоізоляційному матеріалі, вона руйнує його основні функції. А значить, платити вам за опалення приміщення припадає більше.
Тому, під час монтажу даху необхідно приділити велику увагу тому, щоб пари вологи могли вільно виходити на поверхню через шари будівельного «пирога».
Вентиляція за допомогою дахових вентиляторів
Плоский дах повинна добре вентилюватися, інакше покриття не прослужить довго. Чудово підійдуть покрівельні вентилятори, які не дозволять волозі накопичуватися і руйнувати всі елементи покриття.
Для того, що б добитися цього ефекту, будівельники рекомендують використовувати спеціальні покрівельні вентилятори, які ще називають аераторами. З себе вони представляють звичайні металеві або пластикові труби, накриті зверху ковпаками, за формою нагадують парасольки. Конструкція дахового вентилятора дозволяє парам вологи безперешкодно виходити на свободу.
Схема пристрою покрівельного вентилятора – аератора При цьому він не дозволяє утворюватися бульбашки, з-за яких може відшаруватися частина покрівельного матеріалу. На плоских дахах аеростати монтують в найвищих точках периметру даху і в тих місцях, де стикуються теплоізоляційні плити. Заощадити на вентиляційній системі ви можете у тому випадку, якщо всі елементи будете встановлювати в момент початкового монтажу, а не після – у вже готову конструкцію.
Облаштування системи відводу води
Хоч візуально дах вашого будинку і буде виглядати плоскою, але це зовсім не так. Для того щоб на ній не збиралася після випадання опадів вода, монтується хоч не великий, але все ж ухил. Краще всього, якщо він буде розміром від 2 до 5 відсотків.
Крім того, необхідно продумати систему відведення води. Тому важливим заходом є і роботи з встановлення водостоків на даху, які запобігають затопленню даху під час опадів або при весняних відлигах. Інакше дах може почати протікати.
У плоских дахів водостоки зазвичай представлені внутрішніми системами, які частіше зустрічаються в багатоповерхових будівлях. Власники приватних будинків схиляються до традиційного варіанту і влаштовують зовнішню систему водостоку. Краще всього вибирати водостоки з ПВХ – вони краще чинять опір появи полою, ніж водостоки з металу. Не допустити затоплення дозволить установка водостічних воронок або фітингів. Їх кількість залежить від багатьох параметрів, але в середньому одна воронка припадає на 200-300 квадратних метрів.
Дешевше – використання зовнішнього водостоку. Його монтують з одного боку покрівлі або ж в деяких її частинах.
Правила догляду за покрівлею
Сама поверхня плоского даху не призначена для постійного навантаження, тобто ходити по ній можна тільки у взутті з м'якою підошвою. Взагалі бажано покрити поверхню даху спеціальними покриттями, які забезпечать даху найкраще опір механічним навантаженням. Те ж саме стосується озеленення покрівлі – облаштування саду вимагає попередньої підготовки поверхні.
Але, незважаючи на те, яку систему ви віддасте перевагу, необхідно пам'ятати, що за будь-якою покрівлею необхідний догляд. Ви повинні стежити за тим, щоб воронки і водостоки не забивалися опалим листям або іншим сміттям, що б вони ні обледеневали. В такому випадку ваша незвичайна, модна плоский дах будинку буде довго радувати і не вимагати фінансових вливань.
Інші статті