Інверсійна покрівля, або Покрівельний переворот
Інверсійна покрівля дозволяє з вигодою використовувати покрівельне простір, що дуже актуально в щільній міській забудові.
Инверсионка сьогодні
Почати розповідь про експлуатованої покрівлі варто було б, мабуть, із згадки того, що дана технологія не є новинкою для людства - вона з успіхом застосовувалася стародавніми цивілізаціями. Одними з ранніх її прикладів можна назвати велику кількість терас на дахах будинків у стародавньому Римі, а також Висячі сади Семіраміди у Вавилоні. З століттями сама технологія подібного виду покрівлі трансформувалася і переживала деякі зміни. Що ж сьогодні підпадає під поняття «експлуатована інверсійна покрівля»?
Інверсійної покрівлею називається тип плоского даху, де теплоізоляційний шар розташовується над шаром гідроізоляції. Власне, сама назва «інверсійна» говорить про нетрадиційному для покрівлі в класичному розумінні розташування шарів покрівельного пирога. Тим самим конструкція інверсійної покрівлі захищає гідроізоляцію від старіння і руйнування. «Сама суть інверсійної експлуатованої покрівлі полягає в тому, що після її устаткування з'являється можливість використання її поверхні в різних цілях: обладнати зелену покрівлю, терасу для розміщення кафе або ресторану, автомобільну парковку, або ж просто дах, де гідроізоляційний шар значно краще захищений від згубного впливу ультрафіолету, теплових навантажень або ж фізичних деформацій, ніж у традиційної плоскої покрівлі», - прокоментував директор ПП «Сучасна Покрівля» Олег Федорук.
Конструкційні особливості
Конструкція пирога сучасної інверсійної покрівлі являє собою наступну схему:
- з/б плита покриття-
- уклонообразующий шар
- шар гідроізоляції-
- шар теплоізоляції з екструдованого пінополістиролу або піноскла-
- дренажна геомембрани-
- фільтруючий шар з термічно скріпленого геотекстилю-
- баластний шар (наприклад, гравій, тротуарна плитка або рослинний шар).
Важливо, щоб по бетонному перекриттю обов'язково була виконана уклонообразующая стяжка для забезпечення відводу води з покрівлі.
«У конструкції інверсійної покрівлі можуть застосовуватися різні гідроізоляційні матеріали, при цьому одними з найбільш ефективних на сьогоднішній день є ПВХ-мембрана, яка має паропропускною здатністю на відміну від бітумовмісних гідроізоляційних матеріалів», - пояснила керівник технічного відділу компанії Mizol Юлія Антоненкова. За її словами, теплоізоляційний матеріал для даного виду покрівлі повинен відповідати наступним вимогам:
- високі теплоізолюючі властивості
- мінімальне водопоглинання-
- підвищена міцність-
- стабільність геометричних розмірів-
- низька горючість-
- хімічна та біологічна стійкість.
Таким показникам відповідає екструдований пінополістирол із закритою комірчастою структурою. Саме тому даний матеріал максимально підходить для використання його в якості теплоізоляції при влаштуванні інверсійної покрівлі. «Завдяки закритій структурі екструдований пінополістирол володіє рядом перерахованих вище властивостей, необхідних для застосування в подібного роду конструкції. Що ж стосується дренажу, то для його якісного виконання необхідно використовувати дренажний геокомпозит, що складається з шиповидной геомембрани і фільтруючого шару з термічно скріпленого геотекстилю. Воду можна відвести в систему лінійного водовідведення, дренажні труби або воронки», - порекомендувала Юлія Антоненкова.
Переваги і недоліки
Інверсійна покрівля має поруч переваг, серед очевидних плюсів даної технології фахівці відзначають наступні:
- гідроізоляційний килим, захищений шаром теплоізоляції, не схильний до температурних перепадів, т. к. круглий рік знаходиться в зоні позитивних температур, а також надійно захищений від безпосередніх механічних впливів і УФ-випромінювання.
- збільшується термін безремонтної експлуатації гідроізоляційного шару (30-40 років) і, як наслідок, скорочуються експлуатаційні витрати-
- гідроізоляційна мембрана виконує функцію пароізоляційного шару, що зменшує вартість конструкції-
- інверсійна технологія дозволяє створювати експлуатуються покрівельні конструкції з різним розрахункової навантаженням (до 50 т на 1 кв. м), розширюючи тим самим функціональні можливості покрівельного простору-
- теплоізоляційний матеріал в конструкції інверсійної покрівлі може використовуватися повторно (при демонтажі покрівлі в разі проведення робіт з реконструкції та ін.)-
- монтаж теплоізоляційних плит проводиться в будь-яку погоду.
Крім того, експерти стверджують, що крім всіх перерахованих вище переваг інверсійна покрівля здатна поліпшити мікроклімат в приміщенні. Це відбувається завдяки додаткової тепло - і звукоізоляції. «Практика показує, що в житлових комплексах, покрівля яких виконана за інверсійної технології, що дозволяє затримувати вологу в насипному шарі на даху, мікроклімат приміщень значно відрізняється в кращу сторону від тих, де покрівля виконана за традиційною технологією. Крім того, сам естетичний вигляд експлуатованої покрівлі виграє у своїх «чорних» побратимів – традиційних покрівель», - поділився спостереженнями Олег Федорук.
Безумовно, особливістю інверсійної покрівлі є її нестандартність з точки зору стереотипів, коли верхнім шаром даху усі звикли вважати гідроізоляцію. Тут же все відбувається по-іншому. Гідроізоляція не є фінішним шаром покрівлі, а може перебувати над або під утеплювачем (в залежності від схеми обладнання пирога). При цьому гідроізоляція завжди повинна розташовуватися під останнім захисним або експлуатуються покриттям, в ролі якого може виступати асфальт, бетон, плитка, бруківка, грунт, гравій і навіть дощатий настил.
До очевидних ж недоліків інверсійної покрівлі можна віднести хіба що велику складність при ремонті такий даху.
Саду цвесть?
Що ж стосується популярності і поширення технології інверсійної експлуатованої покрівлі в Україні, Олег Федорук вважає, що з різних причин у нас такий вид покрівлі можна вважати відносно молодим. «Це обумовлено тим, що для її обладнання необхідні виключно якісні і сучасні матеріали, а такі з'явилися на українському ринку недавно. Мова йде про високоякісних гідроізоляційних матеріалах (полімерно-бітумні і ПВХ-мембрани), сучасний утеплювач з великим терміном експлуатації, що дуже важливо для даху, яка планується простояти без капітального ремонту 30-40 років», - пояснив він.
Щодо актуальності технології в сучасному будівництві фахівці стверджують, що, безумовно, інверсійні покрівлі будуть отримувати своє подальше поширення і популярність, оскільки для будь-якого власника нерухомості питання отримання додаткових експлуатованих площ, а також поліпшення зовнішнього вигляду своїх об'єктів є зараз дуже актуальними.
Причому інтерес до даної технології виявляють не тільки приватні забудовники. Не так давно у Київській міській адміністрації обговорювався проект озеленення дахів житлових будинків, торгових центрів і навіть держустанов. Ідея сама по собі хороша, і для її впровадження можна використовувати існуючу дах і її гідроізоляцію практично без демонтажу. Важливо врахувати витримає дах додаткове навантаження, якщо експлуатована покрівля не була запроектована спочатку. У підсумку, вартість даху зросте, але реалізувати такий проект не становить особливої праці.
Автор: Ірина БАКУС